Yageo RC0805FR-07324RL
RC0805FR-07324RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07324RL
Brief Description
RES SMD 324 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07324RL.pdf
Availability of RC0805FR-07324RL
QUANTITY
RC0805FR-07324RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07324RL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07324RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07324RL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07324RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07324RL Details Description
Related parts for RC0805FR-07324RL
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PGS SHEET 90X115MM W/POLYESTER datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS NATURAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-24AWG TIN datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER EX 3NPT-M63 datasheet.pdf
TERMINAL SOCKET ZDU 2.5-2 D- datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 54POS datasheet.pdf