Yageo RC0805FR-07340KL
RC0805FR-07340KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07340KL
Brief Description
RES SMD 340K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07340KL.pdf
Availability of RC0805FR-07340KL
QUANTITY
RC0805FR-07340KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07340KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07340KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07340KL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07340KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07340KL Details Description
Related parts for RC0805FR-07340KL
CONV DC-DC 60W 48VIN 2.5/1.5VOUT datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 520MA 520 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:1 TXLINE datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf