Yageo RC0805FR-0739RL
RC0805FR-0739RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0739RL
Brief Description
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0739RL.pdf
Availability of RC0805FR-0739RL
QUANTITY
RC0805FR-0739RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0739RL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0739RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0739RL
Related LinksRC0805F, RC0805FR-0739RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0739RL Details Description
Related parts for RC0805FR-0739RL
RELAY SSR 5A 240VAC SIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
HEATSINK SSR 2.0DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf