Yageo RC0805FR-07464RL
RC0805FR-07464RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07464RL
Brief Description
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07464RL.pdf
Availability of RC0805FR-07464RL
QUANTITY
RC0805FR-07464RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07464RL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07464RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07464RL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07464RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07464RL Details Description
Related parts for RC0805FR-07464RL
TOOL CRIMP PLIERS FOR CONTACTS datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
IC ADSL CPE LIN DRVR W/SD 14SOIC datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING/ANODIZING 1" datasheet.pdf
LENS AMBER TRANPARENT CYLINDER datasheet.pdf
RECT 1/2 COVER FOR PADDLE SWES datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB CP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 300PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf