Yageo RC0805FR-07470RL
RC0805FR-07470RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07470RL
Brief Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07470RL.pdf
Availability of RC0805FR-07470RL
QUANTITY
RC0805FR-07470RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07470RL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07470RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07470RL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07470RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07470RL Details Description
Related parts for RC0805FR-07470RL
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.5A SOT23-6 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH DL TRIP SOT23-6 datasheet.pdf
AUDIOPHILE TUBE OUTPUT TRANSFRMR datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 7POS datasheet.pdf
HOLDER BATTERY COIN 23MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.140" datasheet.pdf