Yageo RC0805FR-07511RL
RC0805FR-07511RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07511RL
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07511RL.pdf
Availability of RC0805FR-07511RL
QUANTITY
RC0805FR-07511RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07511RL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07511RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07511RL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07511RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07511RL Details Description
Related parts for RC0805FR-07511RL
LED 7-SEG SGL CA GREEN RHDP 4" datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 6V 150A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 300MA 580 MOHM datasheet.pdf