Yageo RC0805FR-0753K6L
RC0805FR-0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0753K6L
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0753K6L.pdf
Availability of RC0805FR-0753K6L
QUANTITY
RC0805FR-0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0753K6L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0753K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0753K6L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0753K6L Details Description
Related parts for RC0805FR-0753K6L
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 3.17A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 83MA 29 OHM TH datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 20QSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 19CKT datasheet.pdf