Yageo RC0805FR-075R49L
RC0805FR-075R49L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-075R49L
Brief Description
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-075R49L.pdf
Availability of RC0805FR-075R49L
QUANTITY
RC0805FR-075R49L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-075R49L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-075R49L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-075R49L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-075R49L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-075R49L Details Description
Related parts for RC0805FR-075R49L
DIODE SCHOTTKY 40V 3.3A C16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.1MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
OSC XO 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf