Yageo RC0805FR-077R15L
RC0805FR-077R15L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-077R15L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-077R15L.pdf
Availability of RC0805FR-077R15L
QUANTITY
RC0805FR-077R15L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-077R15L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-077R15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-077R15L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-077R15L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-077R15L Details Description
Related parts for RC0805FR-077R15L
MEMORY CARD FLASH 8GB datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REGISTER SCAN 8BIT ECL 28PLCC datasheet.pdf
IC COUNTER SYNC BINARY 16-SOEIAJ datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CA 62.5/125UM ZIP OMCER7 .61 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf