Yageo RC0805FR-077R15L
RC0805FR-077R15L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-077R15L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-077R15L.pdf
Availability of RC0805FR-077R15L
QUANTITY
RC0805FR-077R15L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-077R15L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-077R15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-077R15L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-077R15L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-077R15L Details Description
Related parts for RC0805FR-077R15L
IC MPU/WATCHDG 39-82MS SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 21A 14V datasheet.pdf
HOUSING CAP 2POS WHITE 94V-0 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf