Yageo RC0805FR-077R68L
RC0805FR-077R68L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-077R68L
Brief Description
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-077R68L.pdf
Availability of RC0805FR-077R68L
QUANTITY
RC0805FR-077R68L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-077R68L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-077R68L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-077R68L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-077R68L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-077R68L Details Description
Related parts for RC0805FR-077R68L
FIXED IND 680UH 23MA 83 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 9NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT CHA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf