Yageo RC0805FR-079M53L
RC0805FR-079M53L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-079M53L
Brief Description
RES SMD 9.53M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-079M53L.pdf
Availability of RC0805FR-079M53L
QUANTITY
RC0805FR-079M53L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-079M53L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-079M53L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-079M53L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-079M53L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-079M53L Details Description
Related parts for RC0805FR-079M53L
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 50ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
HOLE PLUG RIGID BLACK 1.5" HOLE datasheet.pdf
SU 10.16HP/06/270SF 3.5AG BK datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf