Yageo RC0805JR-071K1L
RC0805JR-071K1L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805JR-071K1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805JR-071K1L.pdf
Availability of RC0805JR-071K1L
QUANTITY
RC0805JR-071K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805JR-071K1L
Internal Part NumberEIS-RC0805JR-071K1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805JR-071K1L
Related LinksRC0805J, RC0805JR-071K1L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805JR-071K1L Details Description
Related parts for RC0805JR-071K1L
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BROWN datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 5POS datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf