Yageo RC0805JR-07300KL
RC0805JR-07300KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805JR-07300KL
Brief Description
RES SMD 300K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805JR-07300KL.pdf
Availability of RC0805JR-07300KL
QUANTITY
RC0805JR-07300KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805JR-07300KL
Internal Part NumberEIS-RC0805JR-07300KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805JR-07300KL
Related LinksRC0805JR, RC0805JR-07300KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805JR-07300KL Details Description
Related parts for RC0805JR-07300KL
IC OPAMP VIDEO HP 8SOIC datasheet.pdf
CONN MINI-D 40POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 450MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 2.03K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf