Yageo RC0805JR-0739KL
RC0805JR-0739KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805JR-0739KL
Brief Description
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805JR-0739KL.pdf
Availability of RC0805JR-0739KL
QUANTITY
RC0805JR-0739KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805JR-0739KL
Internal Part NumberEIS-RC0805JR-0739KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805JR-0739KL
Related LinksRC0805J, RC0805JR-0739KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805JR-0739KL Details Description
Related parts for RC0805JR-0739KL
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC 2.64V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 8POS STR BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 30A 80VDC COMPACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X5MM W/ADH datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf