Ohmite RC0S2CA68R0JE
RC0S2CA68R0JE picture photo
Mfg. Part Number
RC0S2CA68R0JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
RC0S2CA68R0JE.pdf
Availability of RC0S2CA68R0JE
QUANTITY
RC0S2CA68R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0S2CA68R0JE
Internal Part NumberEIS-RC0S2CA68R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0S2CA68R0JE
Related LinksRC0S2C, RC0S2CA68R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
RC0S2CA68R0JE Details Description
Related parts for RC0S2CA68R0JE
RELAY OPTO SPST-NO 400MA 60V datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 11.03VC AXIAL datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (F-369-56) datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220-2 datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SMB JK BLKHD MINI-75OHM RG179 datasheet.pdf
Connector Header 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 116A SO8FL datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
LJT 13C 13#16 PIN PLUG datasheet.pdf
33000UF 200V 90X220MM 85C 10000H datasheet.pdf