Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F100CS
RC1005F100CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F100CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F100CS.pdf
Availability of RC1005F100CS
QUANTITY
RC1005F100CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F100CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F100CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F100CS
Related LinksRC1005, RC1005F100CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F100CS Details Description
Related parts for RC1005F100CS
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT-23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.22UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5A 49.5 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W CM datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY 8POS datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 167W D2PAK datasheet.pdf