Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1020CS
RC1005F1020CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1020CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1020CS.pdf
Availability of RC1005F1020CS
QUANTITY
RC1005F1020CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1020CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1020CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1020CS
Related LinksRC1005, RC1005F1020CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1020CS Details Description
Related parts for RC1005F1020CS
JUMPER-H2728TR/C2064N/H2728TR 5" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PNEUM GENERATOR SNGL IMPULSE .4S datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 18POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 6.4UH 7A 16.3 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD-123 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf