Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F105CS
RC1005F105CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F105CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F105CS.pdf
Availability of RC1005F105CS
QUANTITY
RC1005F105CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F105CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F105CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F105CS
Related LinksRC1005, RC1005F105CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F105CS Details Description
Related parts for RC1005F105CS
BARRIER BLK MARKER STRIP 12POS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5MFP datasheet.pdf
DSUB D*M SZ8 CONT 40AMP G50 datasheet.pdf
POWER CABLE CE 10M datasheet.pdf
LABEL LPAX BEATS PER MINUTE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf