Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1073CS
RC1005F1073CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1073CS
Brief Description
RES SMD 107K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1073CS.pdf
Availability of RC1005F1073CS
QUANTITY
RC1005F1073CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1073CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1073CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1073CS
Related LinksRC1005, RC1005F1073CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1073CS Details Description
Related parts for RC1005F1073CS
IC SHIFT REG 8BIT PARALLEL 16SO datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 8SIP datasheet.pdf
MIL-F-15160/02 1/4 X 11/4 FUSE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf