Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F112CS
RC1005F112CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F112CS
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F112CS.pdf
Availability of RC1005F112CS
QUANTITY
RC1005F112CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F112CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F112CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F112CS
Related LinksRC1005, RC1005F112CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F112CS Details Description
Related parts for RC1005F112CS
CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER .100 16POS R/A SHRD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 5W SMBJ datasheet.pdf