Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1273CS
RC1005F1273CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1273CS
Brief Description
RES SMD 127K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1273CS.pdf
Availability of RC1005F1273CS
QUANTITY
RC1005F1273CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1273CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1273CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1273CS
Related LinksRC1005, RC1005F1273CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1273CS Details Description
Related parts for RC1005F1273CS
FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 2A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf