Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1373CS
RC1005F1373CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1373CS
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1373CS.pdf
Availability of RC1005F1373CS
QUANTITY
RC1005F1373CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1373CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1373CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1373CS
Related LinksRC1005, RC1005F1373CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1373CS Details Description
Related parts for RC1005F1373CS
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3/16" 3.5" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 82POS datasheet.pdf
BOX TO STUD SUPPORT ADJ FOR 1/4 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf