Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1621CS
RC1005F1621CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1621CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1621CS.pdf
Availability of RC1005F1621CS
QUANTITY
RC1005F1621CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1621CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1621CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1621CS
Related LinksRC1005, RC1005F1621CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1621CS Details Description
Related parts for RC1005F1621CS
CONV DC-DC 5W 48VIN 15VOUT SGL datasheet.pdf
HEATSINK 1.5" FOR BL-2000/4000 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 24POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 23AWG GRN 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 20COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf