Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1621CS
RC1005F1621CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1621CS
Brief Description
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1621CS.pdf
Availability of RC1005F1621CS
QUANTITY
RC1005F1621CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1621CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1621CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1621CS
Related LinksRC1005, RC1005F1621CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1621CS Details Description
Related parts for RC1005F1621CS
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 1MX18 6NS 240BGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 24POS 0.5MM 10" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 40A 480VAC 300VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 19VWM 30.8VC SMC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOS PROOF SPDT datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
WIRELESS WPRFG KIT ECONO KIT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
FUSE FAST ACTING CUBE 100A datasheet.pdf