Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1963CS
RC1005F1963CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1963CS
Brief Description
RES SMD 196K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1963CS.pdf
Availability of RC1005F1963CS
QUANTITY
RC1005F1963CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1963CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1963CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1963CS
Related LinksRC1005, RC1005F1963CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1963CS Details Description
Related parts for RC1005F1963CS
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 21MM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X6S 0201 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 3A D5B datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf