Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2802CS
RC1005F2802CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2802CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2802CS.pdf
Availability of RC1005F2802CS
QUANTITY
RC1005F2802CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2802CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2802CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2802CS
Related LinksRC1005, RC1005F2802CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2802CS Details Description
Related parts for RC1005F2802CS
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/1.85V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
IC LAMP DVR FLUORES 600V 20-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.6V 3-USP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
STRETCH CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W SMA datasheet.pdf