Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F362CS
RC1005F362CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F362CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F362CS.pdf
Availability of RC1005F362CS
QUANTITY
RC1005F362CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F362CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F362CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F362CS
Related LinksRC1005, RC1005F362CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F362CS Details Description
Related parts for RC1005F362CS
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
VARISTOR 80V 0402 datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 34MA 5VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf