Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F362CS
RC1005F362CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F362CS
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F362CS.pdf
Availability of RC1005F362CS
QUANTITY
RC1005F362CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F362CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F362CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F362CS
Related LinksRC1005, RC1005F362CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F362CS Details Description
Related parts for RC1005F362CS
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 95POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 0.5A datasheet.pdf
SURFACE BELT 4X60" A MED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15C S 20" WHT JACKS datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 16 POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf