Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F395CS
RC1005F395CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F395CS
Brief Description
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F395CS.pdf
Availability of RC1005F395CS
QUANTITY
RC1005F395CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F395CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F395CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F395CS
Related LinksRC1005, RC1005F395CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F395CS Details Description
Related parts for RC1005F395CS
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 99MM datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf