Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F3R0CS
RC1005F3R0CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F3R0CS
Brief Description
RES SMD 3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F3R0CS.pdf
Availability of RC1005F3R0CS
QUANTITY
RC1005F3R0CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F3R0CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F3R0CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F3R0CS
Related LinksRC1005, RC1005F3R0CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F3R0CS Details Description
Related parts for RC1005F3R0CS
IC TRANSCVR/REG 3ST 16B 56TSSOP datasheet.pdf
RES 10K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC 1.5KE datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 10POS datasheet.pdf
SR BTS 3.81MM 13 ASY RA PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 7.680000 MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf