Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F3R6CS
RC1005F3R6CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F3R6CS
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F3R6CS.pdf
Availability of RC1005F3R6CS
QUANTITY
RC1005F3R6CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F3R6CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F3R6CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F3R6CS
Related LinksRC1005, RC1005F3R6CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F3R6CS Details Description
Related parts for RC1005F3R6CS
LED IND LIGHT 24V YELLOW datasheet.pdf
RES 287K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
WPG-PG11 CABLE GLAND PA BL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf