Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F41R2CS
RC1005F41R2CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F41R2CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F41R2CS.pdf
Availability of RC1005F41R2CS
QUANTITY
RC1005F41R2CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F41R2CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F41R2CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F41R2CS
Related LinksRC1005, RC1005F41R2CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F41R2CS Details Description
Related parts for RC1005F41R2CS
SWITCH KEYLOCK 16MM KEYCODE 004 datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 4.754MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 1PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.8 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
DSUB ACCY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RELAY SSR 480 V datasheet.pdf