Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F41R2CS
RC1005F41R2CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F41R2CS
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F41R2CS.pdf
Availability of RC1005F41R2CS
QUANTITY
RC1005F41R2CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F41R2CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F41R2CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F41R2CS
Related LinksRC1005, RC1005F41R2CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F41R2CS Details Description
Related parts for RC1005F41R2CS
JUMPER-H1506TR/A2015B/H1504TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 10% 300V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 200mA Backlight, Camera Flash 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSE TRANSFORMER PRIMARY 30A datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
IC CODEC AUD HUB MULTI-CH 72WCSP datasheet.pdf
20AWG 20C 300V FOIL MPPE datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf