Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F4752CS
RC1005F4752CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F4752CS
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F4752CS.pdf
Availability of RC1005F4752CS
QUANTITY
RC1005F4752CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F4752CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F4752CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F4752CS
Related LinksRC1005, RC1005F4752CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F4752CS Details Description
Related parts for RC1005F4752CS
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FPC 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
LENS ASSY 21.6MM SQUARE 12.9MM datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ16B datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
KIT,EXT TRANSFORM,BMEP 230-120 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 220MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf