Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F513CS
RC1005F513CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F513CS
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F513CS.pdf
Availability of RC1005F513CS
QUANTITY
RC1005F513CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F513CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F513CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F513CS
Related LinksRC1005, RC1005F513CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F513CS Details Description
Related parts for RC1005F513CS
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HMM37H/AE37M/X datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36-LLP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO214BA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 69MA 9.3 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 19.9A 6 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SC59 datasheet.pdf