Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F6652CS
RC1005F6652CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F6652CS
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F6652CS.pdf
Availability of RC1005F6652CS
QUANTITY
RC1005F6652CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F6652CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F6652CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F6652CS
Related LinksRC1005, RC1005F6652CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F6652CS Details Description
Related parts for RC1005F6652CS
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 250K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 525MA 8CDIP COTS datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf