Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F8661CS
RC1005F8661CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F8661CS
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F8661CS.pdf
Availability of RC1005F8661CS
QUANTITY
RC1005F8661CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F8661CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F8661CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F8661CS
Related LinksRC1005, RC1005F8661CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F8661CS Details Description
Related parts for RC1005F8661CS
RES ARRAY 9 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
IC MUX ANA DUAL 8/4CH 16DIP datasheet.pdf
PET 3/4" WHITE 250' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 565MA 1.05 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
254 TB SPR CLA 180D A/T datasheet.pdf
BRIDGE RECT 5A 150V datasheet.pdf