Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F9761CS
RC1005F9761CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F9761CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F9761CS.pdf
Availability of RC1005F9761CS
QUANTITY
RC1005F9761CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F9761CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F9761CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F9761CS
Related LinksRC1005, RC1005F9761CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F9761CS Details Description
Related parts for RC1005F9761CS
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HDR 9POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
IC LOGIC PLL W/VCO 16-TSSOP datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RECPT SFP+ 20POS R/A SMT datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/NPN 0.15W EMT6 datasheet.pdf