Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J112CS
RC1005J112CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J112CS
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J112CS.pdf
Availability of RC1005J112CS
QUANTITY
RC1005J112CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J112CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J112CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J112CS
Related LinksRC1005, RC1005J112CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J112CS Details Description
Related parts for RC1005J112CS
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 26.6VC SOT143 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MI-2 TABLE TOP TERMINATOR datasheet.pdf
ADAPTOR RING datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TOOL ACCY HOS-7 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf