Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J563CS
RC1005J563CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J563CS
Brief Description
RES SMD 56K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J563CS.pdf
Availability of RC1005J563CS
QUANTITY
RC1005J563CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J563CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J563CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J563CS
Related LinksRC1005, RC1005J563CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J563CS Details Description
Related parts for RC1005J563CS
FERRITE 1A 68 OHM 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5CONT DIN R/A PCB SHLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC SIDE LOOKING datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 4.06MM datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM ORANGERED C. datasheet.pdf
HAN B PROTECT COVER DIE CAPC FOR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf