Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J684CS
RC1005J684CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J684CS
Brief Description
RES SMD 680K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J684CS.pdf
Availability of RC1005J684CS
QUANTITY
RC1005J684CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J684CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J684CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J684CS
Related LinksRC1005, RC1005J684CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J684CS Details Description
Related parts for RC1005J684CS
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH LOW SIDE DUAL 8DSO datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 42POS .35M datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.626" DIA BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16MSOP datasheet.pdf