Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J912CS
RC1005J912CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J912CS
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J912CS.pdf
Availability of RC1005J912CS
QUANTITY
RC1005J912CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J912CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J912CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J912CS
Related LinksRC1005, RC1005J912CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J912CS Details Description
Related parts for RC1005J912CS
RES 11.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 32SOIC datasheet.pdf
MIC MARK-2 PLUG HSG 5P datasheet.pdf
INTERFACE MODULE DSUB 50POS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.3K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 10SON datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 350MA 850 MOHM datasheet.pdf
MC6 AC/DC SFY RLY OSSD PWR/RST 2 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 18POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf