Fairchild Semiconductor RC1117M33
RC1117M33 picture photo
Mfg. Part Number
RC1117M33
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A TO263
Datasheet Download
RC1117M33.pdf
Availability of RC1117M33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RC1117M33 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1117M33
Internal Part NumberEIS-RC1117M33
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7.5V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1117M33
Related LinksRC11, RC1117M33 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
RC1117M33 Details Description
Related parts for RC1117M33
IC SER CFG PROM 64K 3.3V 20PLCC datasheet.pdf
RFID GATE ANTENNA LARGE 134.2KHZ datasheet.pdf
CONN FFC VERT 32POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RESONATOR SAW 315MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 67MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.9A 123 MOHM datasheet.pdf
ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf