Yageo RC1206FR-07150RL
RC1206FR-07150RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07150RL
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07150RL.pdf
Availability of RC1206FR-07150RL
QUANTITY
RC1206FR-07150RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07150RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07150RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07150RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07150RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07150RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07150RL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 4A DPAK-4 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf