Yageo RC1206FR-07165RL
RC1206FR-07165RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07165RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07165RL.pdf
Availability of RC1206FR-07165RL
QUANTITY
RC1206FR-07165RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07165RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07165RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07165RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07165RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07165RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07165RL
RELAY SSR 150A 5VDC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHT/BLK 100' datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 180VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 8SO datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 490MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 15A datasheet.pdf