Yageo RC1206FR-072K74L
RC1206FR-072K74L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-072K74L
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-072K74L.pdf
Availability of RC1206FR-072K74L
QUANTITY
RC1206FR-072K74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-072K74L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-072K74L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-072K74L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-072K74L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-072K74L Details Description
Related parts for RC1206FR-072K74L
PLUG BANANA EXTERNAL THREAD datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 15C P 8" WHT FLOAT NI datasheet.pdf