Yageo RC1206FR-07357RL
RC1206FR-07357RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07357RL
Brief Description
RES SMD 357 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07357RL.pdf
Availability of RC1206FR-07357RL
QUANTITY
RC1206FR-07357RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07357RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07357RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07357RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07357RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07357RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07357RL
IC BATT BACKUP SUPERVISR 14TSSOP datasheet.pdf
IC TRPL DIFF TXRX 20-SOIC datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 62POS GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 2.5A 85 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf