Yageo RC1206FR-073M74L
RC1206FR-073M74L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-073M74L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-073M74L.pdf
Availability of RC1206FR-073M74L
QUANTITY
RC1206FR-073M74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-073M74L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-073M74L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-073M74L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-073M74L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-073M74L Details Description
Related parts for RC1206FR-073M74L
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOP datasheet.pdf
GDT 600V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 23UH SMD datasheet.pdf