Yageo RC1206FR-073R09L
RC1206FR-073R09L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-073R09L
Brief Description
RES SMD 3.09 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-073R09L.pdf
Availability of RC1206FR-073R09L
QUANTITY
RC1206FR-073R09L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-073R09L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-073R09L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-073R09L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-073R09L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-073R09L Details Description
Related parts for RC1206FR-073R09L
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 44.8KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 37MM datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 125A datasheet.pdf